SILVER OCH METALL / Metallföremål, övrigt / Fat 5806023
*
nr 580 6023
Ivar Ålenius Björk
(1905-1978), Sverige
Fat, Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:17:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:08:00
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cirkeldekor i relief fat ivar ålenius björk metallföremål sverige
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:05
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41
-
7226 Fat
2 st, dekor i famille rose, diameter: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:43
-
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Dia 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:32
-
7046 Karotter / fat
6 delar, Vardag + Taffel, Gustavsberg & Rörstrand
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:53
*
Ivar Ålenius Björk
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6023
Ivar Ålenius Björk
(1905-1978), Sverige
Fat, Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:08:00 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cirkeldekor i relief fat ivar ålenius björk metallföremål sverige
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:05 -
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41 -
7226 Fat
2 st, dekor i famille rose, diameter: 23 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:43
-
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Dia 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:32 -
7046 Karotter / fat
6 delar, Vardag + Taffel, Gustavsberg & Rörstrand
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36 -
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:53